BESLENME ve DİYET

Sağlıklı beslenme, günümüzde bireylerin daha çok dikkat ettiği bir yaşamsal fonksiyon halindedir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanan bireylerde bu alışkanlığı olmayan bireylere göre büyük farklar görülür. Sağlıklı beslenen bir bireyin, kas sağlığı yerindedir, vücut yağ oranı normaldir, daha enerjiktir, hareket ve sindirim sistemi daha kuvvetlidir.

NEDİR

BESLENME VE
DİYET

Sağlıklı beslenme, günümüzde bireylerin daha çok dikkat ettiği bir yaşamsal fonksiyon halindedir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanan bireylerde bu alışkanlığı olmayan bireylere göre büyük farklar görülür. Sağlıklı beslenen bir bireyin, kas sağlığı yerindedir, vücut yağ oranı normaldir, daha enerjiktir, hareket ve sindirim sistemi daha kuvvetlidir. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmak çok önemlidir. Tüm vücut fonksiyonları normal çalışan bir birey de sağlık ve yaşam kalitesini arttırmak için kendine uygun diyetler yapabilir. Gerekli vitamin ve minerallerin alınması, dengeli bir şekilde beslenmek, tüm besin gruplarından yararlanmak kas, kemik, organ kısacası tüm bedenimizin gelişiminin doğru bir biçimde olmasını sağlar. Bu konuda yapılan bazı yanlışlar büyük hastalıkları beraberinde getirmektedir. Örneğin ; obezite yanlış beslenme sonucu oluşan bir hastalıktır. Besinlerin yanlış tüketilmesi, çok fazla paketli yiyecekler ve gazlı içeceklerin tüketimi bu hastalığın en büyük destekçisidir. Bu alışkanlığında en büyük destekçilerinden biri diyet yapmaktır. Toplumda yaratılan en büyük algılardan biri diyet yapmanın zorlayıcı olmasıyla ilgilidir. Kulaktan duyma sözlere takılı kalmayıp ilgili diyetisyen hekimden destek alan kimseler ise bu algının yanlışlığının farkındalardır. Diyet yapmak zorlayıcı değildir. Aksine bu duruma alışan insanların hayatına bu şekilde devam ettiklerin görülmüştür. Çünkü diyet sadece kilo vermek-almak için yapılmaz. Bu yüzden beslenme sorunlarının önüne geçmek ve oluşan soru işaretlerine doğru yanıtlar bulmak için Beslenme ve Diyet birimleri oluşturulmuştur.

Beslenme ve Diyet Birimi Kimlere Hizmet Sunar?

Beslenme ve Diyet birimi bu konuda destek almak isteyen herkese hizmet sunabilir. Kas ve Yağ oranı dengeli bireyler bile bu durumu korumak için diyetisyen hekime danışabilir. Sadece kilo almak ve kilo vermek için diyet yapılmaz. Diyet yapmanın önemli olduğu durumlar şunlardır:
Sağlıklı kilo vermek isteyenler
Sağlıklı kilo almak isteyenler
Hamileler
Emziren anneler
Sporcular
Diyabet hastaları
Obezite hastaları
Kolestrol hastaları
Ergenlik döneminde olanlar
Yatağa bağımlı olan hastalar gibi birçok durumdaki danışanlar için diyet yapmak büyük ölçüde önemlidir.

Artro Life Clinic’te bu konuyla ilgili nasıl hizmet verilmektedir?

Kliniğimizde uzman diyetisyen hekimimiz danışanlarımızla en iyi şekilde ilgilenmektedir. Kişiye özel hazırlanan diyet listeleri, birbirinden farklı sağlıklı alternatifler, egzersiz programları derken danışanlarla seanslar sohbet tadında geçmektedir. Bunun yanında klinik olarak danışanlarımızın beslenme problemlerini en kısa şekilde çözmeyi ve onları mutlu görmek bizim için önemlidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.