FONKSİYONEL EGZERSİZLER

Fonksiyonel egzersizler, kişinin günlük yaşamdaki fonksiyonel işlevinin artmasını destekleyen egzersiz yöntemlerini kapsar.Çalışmalar tüm vücut kaslarını çalıştırmaya yönelik olarak hazırlanır.Egzersizlerin türü ve zorlukları kişinin vücut yapısına göre belirlenir.Fonksiyonel egzersiz programları için kişinin spor geçmişinin olması gerekmez.

NEDİR

FONKSİYONEL
EGZERSİZLER

Fonksiyonel egzersizler, kişinin günlük yaşamdaki fonksiyonel işlevinin artmasını destekleyen egzersiz yöntemlerini kapsar.Çalışmalar tüm vücut kaslarını çalıştırmaya yönelik olarak hazırlanır.Egzersizlerin türü ve zorlukları kişinin vücut yapısına göre belirlenir.Fonksiyonel egzersiz programları için kişinin spor geçmişinin olması gerekmez.Günlük yaşamdaki hareketlere yakın biçimde hazırlanan programlar, tüm kas gruplarını çalıştırmak açısından önemlidir.

Fonksiyonel Egzersizler Nasıl Yapılır?

Fonksiyonel egzersizlerle vücudun işlevselliğinin artması amaçlanır. Bunun için ;

Fırlatma

Çekme

Zıplama

Sürünme

Çömelme gibi eylemler yaptırılan kişiye özel egzersiz programları hazırlanır.

Fonksiyonel Egzersiz Programları Zor Mudur?

Fonksiyonel egzersiz programları, kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Kişinin vücut yapısına göre zorluk seviyesi belirlenmektedir. Egzersiz programlarının zorluk seviyesi git gide arttırılarak kişinin kas kuvveti, kondisyonu, hızı, esnekliği, kalp ve damar sağlığı ve kaslar arasındaki uyumu artar. Bunun için fonksiyonel egzersiz yapmak her bireyin sağlıklı bir vücuda sahip olması için oldukça gereklidir.

Fonksiyonel Egzersizler İçin Spor Geçmişine İhtiyaç Var Mıdır?

Bu egzersiz programları için herhangi bir spor geçmişine ihtiyaç yoktur. Spora yeni başlayacaklar için başlangıç seviyesinde programlar hazırlanır. Bu yüzden herhangi bir spor geçmişi olması gerekmez.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.