KAYROPRAKTİK TEDAVİ

Kayropraktik tedavi(kayroprakti), Manuel tedavilerin en bilimsel olanıdır. 1800’lü yıllardan beri uygulanmaktadır. En temel amacı sinir sistemini düzenlemek ve omurga-kas gruplarında oluşan olumsuzlukları(ağrı, zedelenme, fıtık vb.) gidermektir.

NEDİR

KAYROPRAKTİK
TEDAVİ

Kayropraktik tedavi (kayroprakti), Manuel tedavilerin en bilimsel olanıdır. 1800’lü yıllardan beri uygulanmaktadır. En temel amacı sinir sistemini düzenlemek ‌ve omurga-kas gruplarında oluşan olumsuzlukları (ağrı, zedelenme, fıtık vb.) gidermektir. ‌ Kayropraktik ‌tedaviyle birlikte ilaç kullanmadan vücut fonksiyonlarını normal hale getirmek mümkündür. ‌ Ameliyat olmadan, yan etkileri olan ilaçları kullanmadan da sağlığınıza kavuşabileceğiniz bu yöntem, son zamanlarda çok fazla tercih edilmektedir.

Kayropraktik tedavi hangi rahatsızlıkların tedavisinde uygulanır?

Boyun rahatsızlıkları ( boyun fıtığı, boyun düzleşmesi vb.)
Bel ağrıları ( bel düzleşmesi, bel fıtığı vb.)
Sırt ağrıları
Kol ve omuz ağrıları ( omurga kaynaklı rahatsızlıklar vb.)
Eklem ağrıları ( akroiliak eklem, çene eklemi vb.)
Kas zorlanmaları
Omurganın ani zorlanmaları
Kuyruk sokumu problemleri
Sindirim sistemi problemleri gibi kas ve sinir sisteminde oluşan olumsuz fonksiyonların tedavisinde kullanılır.

Kayropraktik tedavi nasıl uygulanır?

Kayropraktik tedavi çoğunlukla el ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Tedavi sırasında germe egzersizleri ve omurga-kas gruplarına hassas bir şekilde fiziki güç uygulanır, ilaç kullanılmaz. İhtiyaç dahilinde bazı ekipmanlar kullanılabilir. Hastanın fiziksel yollarla iyileştirilmesi amaçlanır. Böylece iyileşme süreci ağrısız bir şekilde doğal yollarla devam eder.

Kayropraktik tedavi süreci nasıl devam eder?

Kayropraktik tedaviye başlamadan önce, tedaviyi uygulayacak uzman hekimler hastayı şikayetleri doğrultusunda detaylı bir fiziki muayeneden geçirir. Bu uygulamada tedavi öncesi muayene, tedavi sürecinde yaşanılabilecek olumsuzlukları önlemek açısından büyük önem taşır. Bunun sebebi hastanın tedavi sırasında ağrı ve acı hissetmesini önlemektir. Kayropraktik tedavi, haftada maksimum 2 seans olmak üzere toplamda 6 ya da 8 seans uygulanır. Boyun, sırt, bel bölgesi, kollar ve bacaklardaki kas grupları en sık tedavi uygulanan bölgelerdir.

Kayropraktik tedavi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi sonrasında hareket bozuklukları ve ağrıları en aza indirmek hedeflenir. Hasta istirahat etmeli ve çok fazla güç sarf edebileceği işlerden kaçınmalıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.