SPORTİF REHABİLİTASYON

Sportif rehabilitasyon, hayatını bedensel aktiviteler ile kazanan sporcuların, tiyatrocuların, dansçıların vb. meslek gruplarıyla gündeme gelen bireylerin yaralanma, sakatlanma gibi rahatsızlıklarıyla ilgilenen rehabilitasyon işlemlerini içeren bir programdır.

NEDİR

SPORTİF
REHABİLİTASYON

Sportif rehabilitasyon, hayatını bedensel aktiviteler ile kazanan sporcuların, tiyatrocuların, dansçıların vb. meslek gruplarıyla gündeme gelen bireylerin yaralanma, sakatlanma gibi rahatsızlıklarıyla ilgilenen rehabilitasyon işlemlerini içeren bir programdır. Bu program, belirtilen meslek gruplarındaki bireylerin yaşamlarına kaldıkları yerden daha sağlıklı bir şekilde devam etmeleri için önemlidir. Asıl amaç bireyleri sakatlanmadan önceki sağlıklarından daha da iyi konuma getirip, fiziki fonksiyonlarının daha aktif çalışmasını sağlamaktır. Bunun için uzun zamandır uygulanan bu rehabilitasyon yöntemi, bedensel aktivitelerle hayatını kazanan bireylerin kurtarıcısı olmuştur. Sportif rehabilitasyonda alanında uzman kişiler tarafından belirli teknikler uygulanır. Bu teknikler bireyin rahatsızlık durumuna göre belirlenir. Bu sayede hazırlanan rehabilitasyon programıyla birey eski fiziki gücüne kavuşur. Hayatına kaldığı yerden daha sağlıklı bir şekilde devam eder. Bireyin kas kuvveti, fiziki gücü, sağlık durumu, yaşanan sakatlanma ya da yaralanmanın durumuna göre iyileşme süreci değişkenlik gösterir. Bunun için tedavi süreci hakkında kesin bilgileri yapılan ön muayene ve ilerleyen tedavi sürecinden sonra ilgili hekimler verebilir. Bu yüzden olası bir sakatlıkta tedavi ve egzersiz süreci mutlaka alanında uzman hekimler tarafından devam ettirilmelidir.

Sportif Rehabilitasyon Hangi Durumlarda, Kimlere Uygulanır?

Sportif rehabilitasyon, diğer rehabilitasyon tedavilerine benzer. Büyük farkı hayatını bedensel aktivitelerle kazanan bireylerle ilgilenir. Çoğunlukla danssçılar, tiyatrocular ve sporcuların sakatlanmalarda ve yaralanmalarda başvurduğu bir tedavidir.

Aktivite esnasında şu durumlar meydana gelirse sportif rehabilitasyon uygulanır:
Kas Yaralanmaları
Sakatlanmalar
Zedelenmeler
Kas yırtılmaları
Bağ kopmaları
Kırık-çıkıklar

Sportif Sakatlanmalar Neden Olur?

Sportif sakatlanmaları en aza indirmek için aktivite öncesi mutlaka ısınma egzersizleri yapılmalıdır. Eğer kaslar aktiviteye doğru bir şekilde hazırlanmazsa büyük sakatlıklar meydana gelebilir. Sakatlanmaların diğer sebepleri ise şunlardır;
Travmalar
Kas Kuvvetsizlikleri
Yetersiz esneklik
Yanlış Antrenman Programları
Isınma gibi durumlar sakatlık ve yaralanmalara yol açar.

Sportif Rehabilitasyon Tedavi Süreci Nasıldır?

Uzman hekimler tarafından tedavi öncesi ön muayene yapılır. Hastanın problemine göre kişiye özel birebir tedavi programı hazırlanır. Tedavi esnasında programa göre özel teknikler uygulanır. Hastanın en kısa sürede eski sağlığına kavuşması hedeflenir. Klinik olarak uyguladığımız yöntemler, tedavi sonrası sakatlıkları en aza indirebilecek şekildedir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.